Connect with us

İletişim

DİJİTAL KİMLİK UYGULAMASI BAŞLIYOR !

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Devir, teknoloji devri. Hal böyle olunca da her yeni gün farklı uygulamalara merhaba diyebiliyoruz. Şimdi dijital kimliklerin zamanı. Peki nedir bu dijital kimlik, nasıl bir uygulama işte detaylar..

Ukrayna’da 23 Ağustos’tan sonra dijital kimlik uygulamasının başlaması resmiyet kazandı. Bu tarihten itibaren “Diia” isimli mobil uygulama pasaport ve kimlik yerine kullanılabilecek. Ukrayna, dijital kimlik projesine izin vererek bu alanda adım atan ilk ülke olarak tarihe geçti.

Ukrayna parlamentosu dün yapılan oylama ile yasa değişikliğini kabul etti. Bu karar sonrası 23 Ağustos’tan itibaren dijital kimlik uygulamasının başlaması resmiyet kazandı. Bu tarihten itibaren “Diia” isimli mobil uygulama pasaport ve kimlik yerine kullanılabilecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy konuya ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den THY'ye büyük övgü

“Ülkemiz bir ilke imza attı. Emeği geçenlere teşekkürler”

” Benzer uygulamalar Polonya ve Güney Kore gibi ülkelerde de kullanılıyor. Ancak Ukrayna mobil kimliği gerçek kimlik ile eşdeğer tutan ilk ülke oldu. “

Yapılan açıklamada “Diia” uygulamasının kimlik, ehliyet, pasaport ve öğrenci kimliği gibi pek çok belgeye ev sahipliği yapacak. Ancak Ukrayna vatandaşları, bu uygulamayı başka bir ülkeye seyahat ederken kullanamayacak.

Dijital kimliklerin yeni çağı - FinTech İstanbul

DİJİTAL KİMLİK NEDİR ?

Dijital Kimlik, kullanıcıların kimliklerindeki bilgileri (sosyal güvenlik bilgileri,  sosyal medya kimlik bilgileri, yerleşim yeri bilgileri vb.) bir araya getirerek blok zincir altyapısında tutabilir. Bu şekilde kullanıcıların bilgileri saklı tutulur, ayrıca günümüzdeki sistemlere oranla daha güvenlikli bir kullanım sağlar. 

1 Comment

1 Comment

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Mart 2021
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »