Connect with us

Yasal İşlemler

BU FORMU DOLDURMADAN TÜRKİYE’YE GİRİŞLER OLMAYACAK

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs ile birlikte hayatımıza yeni uygulamalar gelmeye devam ediyor. Bunların başında seyahat kuralları geliyor. Sık sık değişen kurallara halkın sağlığı için bir yenisi daha eklendi. 72 saat içinde doldurulması gereken form. Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda doldurulması gereken bu form nedir ?

FORM İÇİN TIKLAYIN https://register.health.gov.tr/

Hafta sonu uçak bileti olanlar ne yapacak?

Türkiye’ye Giriş Formu nedir?

Bu form; pandemi ile mücadele kapsamında, yurt dışından Türkiye’ye girecek yolcuların sağlık durumlarının denetimi ve ülke içerisinde bu yolculara ulaşılabilecek iletişim bilgilerinin sağlanması amacıyla oluşturulan bir bilgi anketi.

Elektronik ortamda doldurulan formu istersen yine elektronik ortamda saklayabilir, istersen basılı çıktısını alarak bunu yanında taşıyabilirsin. Buradaki tek önemli nokta tüm Türkiye seyahatin boyunca Türkiye’ye Giriş Formu’nun doldurulmuş halini ve formun sonunda sana verilen kodu hep yanında bulundurmak.

Türkiye’ye Giriş Formu’nu kimler doldurmalı?

Uygulama yurt dışından Türkiye’ye seyahat edecek tüm yolculara yönelik yapılıyor.

– Yurtdışı transfer/transit yolcular

– Hava yollarının uçuş ekipleri

– 6 yaşından küçük yolcular

bu formu doldurmakla yükümlü değiller. Bu üç maddeye dahil olmayan tüm yolcuların ülke girişinde kabul edilebilmeleri için formu doldurmaları şart.

Türkiye’ye Giriş Formu ne zaman doldurulmalı?

Giriş formunu Türkiye uçuşundan 72 saat önce register.health.gov.tr adresinden doldurmanız gerekiyor.

Türkiye’ye Giriş Formu nasıl alınır?

Formu yukarıda da belirttiğimiz register.health.gov.tradresinden doldurmalısın. 4 aşamadan oluşan bilgi formunda verdiğin tüm bilgilerin doğru olması ilk şart.

Türkiye’ye Giriş Formu’nu doldurup doldurmadığını uçuş öncesinde ilgili hava yolu firması kontrol ediyor. Eğer formu doldurmamış yolcu varsa uçuş öncesinde doldurması sağlanıyor.

Bu formu elektronik ortamda doldurman şart. Ancak formun doldurulmuş halini hem elektronik cihazına indirebilir hem de yazılı olarak yanında taşıyabilirsin. Her iki format da görevliler tarafından kabul ediliyor.

Türkiye’ye seyahat etmek için başka kurallar var mı?

Pandemi sürecinde halk sağlığını korumak ve güvenli seyahat edilebilmesi amaçlarıyla Türkiye de bazı kurallar getirdi. Bu kurallara göre;

– Türkiye çıkışlı uçuşlarda ve Türkiye içine yapılan yolculuklarda 65 yaş üstü ve aileleri yanında bulunmayan 18-20 yaş arası yolcuların Seyahat İzin Belgesi alması gerekiyor.  

– Türkiye içinde yapılacak uçak, tren ve otobüs yolculuklarında tüm yolcuların HES KODU alması şart.

– Hava yoluyla Türkiye’ye gelecek tüm yolculardan uçuştan 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi sunmaları isteniyor. Bu uygulamadan yalnızca 0-6 yaş arası yolcular muaf.

– Uçuşlarda ve havalimanlarında maske takma zorunluluğu da en temel kural.

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Nisan 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »