Connect with us

World

DÜNYA’DA KENDİNE YER EDİNMİŞ ADINI BİLE DUYMADIĞINIZ EN KÜÇÜK ÜLKELER

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Saugeais Cumhuriyeti, Seborga Prensliği, Elloero Krallığı… Bu ülkeleri daha önce muhtemelen hiç duymadınız. Haritada bile bulmak çok zor ama bu ülkelerin kendi para birimleri, pasaportları bile var.

HUTT RİVER PRENSLİĞİ

The End of Australia's Oldest Micronation | by Reuben Salsa | Lessons from  History | Medium

 21 Nisan 1970’te Leonard Casley adında bir çiftçi tarafından Avustralya’dan ayrılarak 75 km2‘lik alanda, yaklaşık 7.500 hektarlık tarım toprakları üzerinde kurulan bir ülke. Leonard Casley, Northampton yakınında büyük bir çiftlik satın alır. Bölgedeki bitki örtüsü, sadece koyun veya sığır ya da sadece sığır yetiştiriciliği için uygundur. Yağmurların yeterli olduğu yıllarda, iyi beslenen koyunların yünleri bol ve kaliteli olmaktadır. Diğer çiftçilerin de aynı şekilde kaliteli yün üretmeleri sebebiyle, hedeflenen fiyata ulaşılamayıp, kar düşük kalacaktır. Yeterli yağmurun olmadığı yıllarda, koyunlar iyi beslenememekte, yün nitelik ve nicelik olarak düşük olmaktadır.

1970’de, kendisine ait tarım istasyonu ile Avustralya’dan kopar ve “Hutt River Province”i kurarak bağımsızlığını ilan eder.

ELLEORE KRALLIĞI

Elleore.de

Danimarka kıyılarındaki bir adada 1944 yılında kurulan bu mikro ulus, günümüzde, yılda bir hafta hariç tamamen ıssız. Yılda bir hafta gelip kuruluşlarını kutluyorlar. Elleore Krallığı’nın vatandaşları kendi şarkılarını, danslarını ve hatta “Cracket” denilen kendi sporlarını yaratmış durumdalar. Bu mikro ulusta konserve sardalya ve meşhur “Robinson Crusoe” kitabı her nedense yasak. Krallık tarihi Danimarka okullarında öğretiliyor ve mikro ulusun vatandaşları kimlikleriyle gurur duyuyorlar.

ATLANTİUM İMPARATORLUĞU

empire-atlantium.jpg

Avustralya’ın Sidney şehrindeki bir apartman dairesinde George Cruickshank tarafından kurulan bir mikro devlettir. Devlet kurma fikrinin 30 yıl öncesine dayandığını dile getiren Kral George, “15 yaşında ailem bana ‘Dünyanın gidişatını beğenmezsen kendi yolunu çiz’ diye telkinde bulundu. Önceleri siyasi parti kurmayı düşündüm. Ancak daha sonra bu fikrimden vazgeçerek iki kuzenimle kendi devletimi kurdum” der. Atlantium, Avustralya’dan bağımsız değildir. 2008 yılı verilerine göre, tüm dünyadan 1200’den fazla vatandaşı var.

SEBORGA PRENSLİĞİ

Seborga Prensliği -Mikro Uluslar #1 – Typelish

Seborga Prensliği, İtalya topraklarının Fransız sınırına yakın bir bölgesinde bulunan bir prensliktir. Bu prenslik 954 tarihine kadar uzanıyor. Tarih boyunca birleşik İtalya’nın resmi anlamda asla bir parçası olmayan bu mikro ulus, Giorgio Carbone liderliğinde, 1963 yılından itibaren bağımsızlık iddiasını güçlü biçimde dile getirmeye başladı.

MOLOSYA

jarvis-5644c4bb498e8f4b1239d112.jpeg

Nevada eyaletinde yaşayan Kevin Baugh adındaki ABD vatandaşı, satın alıp 1977 yılında kendi cumhuriyetini ilan ettiği Molosya adını verdiği 25 bin metrekarelik toprakta ‘Devlet Başkanı’ olarak yaşamını sürdürüyor.

Baugh, Molosya adının İspanyolca ‘küçük kayalık tepe’ anlamına gelen ‘morro’ sözcüğünden türediğini belirtiyor. Fantezi nitelikli bir mikro ulus olan Molosya’yı ziyaret etmek için pasaport gerekiyor ve ‘ülkeye’ giriş yapan turistlerin pasaportuna ‘Molosya Cumhuriyeti’ damgası vuruluyor.

SAUGEAİS CUMHURİYETİ

İki ülke arasında kimsenin bilmediği 'mini cumhuriyet'! “Burada yaşanır,  kendi ülkemizi kuralım” - Seyahat Haberleri

1947’de yaşanan eğlenceli bir hikâyeyi Saugeais Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı Madam Georgette Bertin-Pourchet BBC Travel’a şöyle anlatmış: “1947 senesinde, resmi bir görevli Saugeais’i ziyaret etmişti. Babam Georges, Montbenoit’in köyünde manastırın yakınında bir restoran işletiyordu. Bir gün, öğle yemeğine bazı resmi memurlar gelmiş. Doubs Bölgesi’nin yöneticisi Louis Ottaviani, restorana geldiğinde, şaka yapmayı çok seven babam, ‘Le Saugeais topraklarına girmek için izniniz var mı?’ diye sormuş. Louis çok güldükten sonra babama Le Saugeais’in hikâyesini sormuş. Dinledikten sonra da ’Burada yaşanır, kendi ülkemizi kuralım. burası bir cumhuriyet olacak yere benziyor ve bir cumhuriyetin de bir cumhurbaşkanına ihtiyacı vardır, bu yüzden seni Le Saugeais Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı ilan ediyorum’ demiş.’

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Nisan 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »