Connect with us

Gündem

TÜRKİYE’DE ORTAYA ÇIKAN COVİD-19 AŞI TURUNA DİKKAT

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

En son Miami’ye yapılacağı belirtilen “aşı turu” ile ilgili ilan, Covid-19 aşısı için sırasını bekleyenlerin tepkisine neden oldu. Sırbistan’a da benzer bir turun yapılacağı ve iki ülkenin büyükelçiliklerince böyle bir aşılamanın söz konusu olmayacağına ilişkin açıklamaların ardından Miami ile ilgili ilan dikkat çekti. Firma, aşılama için aracı olduğunu iddia ediyor ancak ABD de kendi vatandaşları ya da oturma izni olan yabancılar dışında ülkede bulunan turistlere aşı yapmıyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına karşı en etkili yol aşı. Ancak aşıya erişim büyük devletler için dahi kolay değilken son günlerde aşı turizmi ile ilgili ilanlar dikkat çekiyor. Bu ilanlardan birinde Miami’de aşı seyahati vaad ediliyor. Türkiye kaynaklı firmanın “Miami Aşı Seyahati” programı, ilana göre ekonomik sınıf gidiş dönüş uçak bileti, 23 gece Miami’de konaklama ile birlikte 2 doz Pfizer Biontech Covid-19 aşısı içeriyor.

Covid-19 (koronavirüs) aşısı için tur düzenleyenlere dikkat - HABERLER |  Gündem Haberleri

“Aşı rezervasyonu yapıldığı takdirde herkese aşı yapıyorlar” diyen yetkili, turistlerin de koronavirüs aşısı yaptırabildiğini öne sürdü. Yetkili, tur kapsamında aşı için ücret almadıklarını, sadece aracı olduklarını belirtti.

VATANDAŞLIK YA DA OTURMA İZNİ

Ancak bunun gibi seyahatlerin fırsatçılık olduğu konusunda uyarılarda bulunuluyor. Edinilen bilgilere göre Miami’de aşı olabilmek için ABD vatandaşı olmak ya da oturma izni gerekiyor. Bu koşulları karşılamayanların ve turist olarak ülkede bulunanların aşı hakkı bulunmuyor. Aşı olabilmek için aracıların “evrak düzenleyebileceği” bu durumun da soruşturma konusu olabileceği konusunda uyarlarda bulunuluyor.

AŞI TURU İÇİN FİYATLAR 10 BİN TL’YE KADAR ÇIKIYOR

DHA’ nın ulaştığı bir turizm şirketi yetkilisi, “Belli tarihlerde turlar düzenliyoruz. Öncesinde gitmek istenirse, açtığımız VIP paketler ile 50 Euro fazla ödenmesi durumunda istenen tarihte de gidilebiliyor. 2 doz aşı yapılıyor. Bilgilerinizi gideceğiniz ülkenin sağlık bakanlığı sistemine giriyoruz ve oradan randevu alıyoruz. Konsolosluklarla da birlikte çalışıyoruz. Zaten bize turla ilgili Türk makamlarından bir bildiri gelmedi. Biz de bu turlara 3 haftadır devam ediyoruz. Çok rezervasyon alıyoruz” diye konuştu.

SIRBİSTAN’A DA BENZER TURLAR

Geçtiğimiz günlerde benzer bir aşı turu ilanı Sırbistan için yapılmıştı. Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, söz konusu reklamların doğru olmadığını belirterek ülkede oturma izni bulunmayan yabancıların aşı yaptırmasının mümkün olmadığını vurgulamıştı. Sırbistan’ın Ankara Büyükelçiliği de ülkede oturma izni olmayan yabancıların Sırbistan’da aşı olmasının mümkün olmadığını bildirmişti.

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Nisan 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »