Connect with us

Gündem

KARDEŞİNE KAVUŞMAK İÇİN AFGANİSTAN’DAN OSMANİYE’YE YÜRÜDÜ..

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Afganistan’da savaş nedeniyle yolları ayrılan İsmetullah (22) ile Abdulkedir (21) Devleti kardeşler, 5 yıl aradan sonra Osmaniye’de birbirlerine kavuştu. Duygusal anların yaşandığı görüşmede İsmetullah, kardeşi Abdulkedir Devleti’ye uzun süre sarılarak hasret giderdi.

Ülkesi Afganistan’dan 3 ay önce yürüyerek, Türkiye’ye Van üzerinden kaçak yollarla giriş yapan İsmetullah Devleti, kardeşi Abdulkedir Devleti ile Türk polisi aracılığıyla 5 yıl aradan sonra birbirlerine kavuştular. İsmetullah Devleti, “Yürüyerek Osmaniye’ye kadar geldim. Sonra polis ekipleri yakaladı. Ülkemdeki savaş nedeniyle buraya geldim. Burada sağ olsunlar yardımcı oldular. Kardeşimi 5 senedir hiç görmedim. Burada gördüm ve çok mutlu oldum. Herkesten Allah razı olsun” dedi.

KARDEŞLERİN BULUŞMASI DUYGUSAL ANLARA SAHNE OLDU

İsmetullah Devleti’nin verdiği bilgilerden yola çıkan polis, Afganistan uyruklu kardeşi Abdulkedir Devleti’nin Adana’da bir fabrikada işçi olarak çalıştığını, savaş mağduru olduğu için Adana İl Göç İdaresi tarafından, ‘Uluslararası Koruma Statüsü’ altında geçici kimlik belgesi verildiğini belirledi. Araçla bulunduğu yerden alınarak Osmaniye’ye getirilen Abdulkedir Devleti, 5 yıl aradan sonra ağabeyi İsmetullah Devleti ile birbirlerine kavuşturuldu. Devleti kardeşlerin uzun bir süre birbirlerine sarılarak hasret giderdiği anlar, çevredekilere duygusal anlar yaşattı.

Ağabeyi ile buluşturulan Abdulkedir Devleti ise, şöyle konuştu:
“Ağabeyimi uzun bir süredir görmüyordum. Emniyetten arandım ve ağabeyimin Osmaniye’de olduğu bilgisini aldım. Buraya geldim ve ağabeyimle karşılaştım. Çok mutluyum. Polislere, emniyete çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.”

KAÇAK GİRİŞ YAPAN AĞABEY İÇİN KİMLİK BELGESİ DÜZENLENECEK

Osmaniye İl Göç İdaresi tarafından kardeşlerin beraber kalabilmeleri için ‘Aile Birleşimi Belgesi’ düzenlendiği, Adana İl Göç İdaresi’ne gönderilen göçmen ağabey İsmetullah Devleti’ye daha sonra kimlik belgesi düzenleneceği kaydedildi.

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »