Connect with us

World

DÜNYANIN EN ESKİ YAPILARI

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Dünya tarihinin en eski şahitleri olan bu muhteşem güzellikteki yapılar, insanoğlunun yüzyıllar önce yeryüzüne bıraktığı mirasın birer imzası.. Radyokarbon tarihleme yöntemine göre kaç yıllık oldukları belirlenen dünyanın en eski binaları, tarih tutkunlarının ilgisine kesinlikle değecek gizeme ve ihtişama sahip. İşte birbirinden güzel ve tarih kokan yapıtlar..

Monte d’Accoddi (M.Ö. 4000), İtalya

Helis Yapı A.Ş. | Dünyanın En Eski Mimari Yapıları
İtalya’nın en eskisi ise, tarihi Milattan Önce 4000 yılına kadar uzanan Monte d’Accoddi. Burası uzmanlar tarafından bir açık hava tapınağı gibi değerlendiriliyor. Bünyesinde 10 metre uzunluğunda basamaklı bir piramidi de barındıran yapı, İtalya’dayken Mezopotamya kültürünü hissetmenize olanak tanıyor. Neolitik bir dokuya sahip olan tapınak, Sardinya Adası’nda görülmesi gereken yerlerden biri. Monte d’Accoddi için taş ve toprağın yaşayan en eski birleşimi denilebilir. 1980 yılında restorasyonu tamamlanan yapı günümüzde halkın ziyaretine açık.

Ġgantija (M.Ö. 3700), Malta

Mısır Piramitleri’nden eski olmasıyla dikkat çeken bu tapınak, dünyanın en eski dini mekanları arasına da adını yazdırıyor. Malta adasında bulunan ve yerel dilde “Devlerin Tapınağı” anlamına gelen Ġgantija, tarihleme çalışmalarına göre Milattan Önce 3700 yılına ait bir bina. Efsaneye göre burası yalnızca bal ile beslenen bir devin evi. Megalitik mimarinin de örneklerinden olan bu antik ibadet yeri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde aynı zamanda.

Listoghil (M.Ö. 3550), İrlanda

Listoghil, Ireland - At the centre of the Carrowmore passage tomb cluster,  a simple box-shaped chamber is surrounded by a … | Standing stone, Old  building, Megalith
İrlanda’da Carrowmore olarak adlandırılan bölgede yer alan Listoghil, tarih öncesi döneme ait antik mezarlardan oluşan dev bir anıt. Milattan Önce 3550 yılında yapıldığı tahmin edilen bu antik pasaj, Sligo kasabasına 3 km mesafede, deniz seviyesinden 59 metre yükseklikte yer alıyor. Yolunuzu İrlanda’ya düşürüp bu bölgeyi ziyaret etme şansınız olursa, Listoghil’in tüm yakın çevresine de yayılan antik buluntuları mutlaka görmelisiniz.

Colosseum (M.Ö. 80-72), İtalya

Roma'da Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 33 Yer | Biletbayi Blog
Listenin en eskisi değilse de, en turistik olanı ve en çok dikkat çekeni bu. İtalya’da bulunan Colosseum, Türk turistler tarafından da en çok ziyaret edilen yurt dışı noktaları arasında. Milattan Önce 80-72 yılları arasında köleler ve mahkumlar tarafından inşa edilen bir amfi tiyatro olan Colosseum, bugün hala varlığını koruyor. Ait olduğu dönemde 80 tane giriş çıkış kapısına ve 50 bin izleyici kapasitesine sahip olan mekan, özellikle gladyatör gösterilerine ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Roma’ya kadar gidip de bu muhteşem mimariyi ziyaret etmemeniz zaten mümkün değil, ancak haftanın Pazar hariç her günü 18 avro karşılığında buraya giriş yapabileceğinizi hatırlatmış olalım. Uzun süre sıra beklememek için biletleri internetten de satın alabilirsiniz.

Sechin Bajo (M.Ö. 3500), Peru

Sechin Bajo - Lessons - Blendspace
Rotasını Amerika kıtasına çevirmek isteyenler için Güney Amerika’nın en eski binası Peru’da. Sechin Bajo tamamı taştan oluşan ve hala sağlamlığını korumasıyla dikkat çeken arkeolojik bir alan. Lima’nın 330 km kuzeybatısında yer alan bu taştan arazi, medeniyetin görüldüğü en eski yerleşimlerden ve insanoğlundan bugüne kalan en eski eserlerden de biri. Karbon tarihleme yöntemine göre yapım yılı ise Milattan Önce 3500.

La Hougue Bie (M.Ö. 3500), Jersey Adası

La Hougue Bie Jersey Foto de stock y más banco de imágenes de Arquitectura  - iStock
Fransa’nın kuzeyinde yer alan Manş adalarından biri olan Jersey adası, Milattan Önce 3500 yılından kalan bir esere ve aynı adla anılan müzeye ev sahipliği yapıyor. 18.6 metre uzunluğundaki La Hougue Bie, Birleşik Krallık’a bağlı olan adada görmeniz gereken en çekici turist noktalarından biri. 6000 yıl önce burada yaşayan neolitik Jersey halkından geriye kalanları ise müzede detaylarıyla inceleyebilirsiniz. Ocak aylarında kapalı olan müze, her yıl 10 Şubat’ta hizmete açılıyor ve kışın saat 16.00; yazın ise 17.00’ye kadar ziyaret edilebiliyor.

Wayland’s Smithy (M.Ö. 3460), İngiltere

File:Wayland Smithy Long barrow.jpg - Wikimedia Commons
İngiltere’de, Ashbury yakınlarında yer alan bu neolitik yapı aslında bir mezar odası. İçerisinde 14 adet iskelete rastlanan Wayland tümülüsünün, Milattan Önce 3460 yılında yapıldığı tahmin ediliyor. Yine yapılan tahminlere göre dönemin iktidara karşı gelen asi isimleri burada işkence görüp öldürülmüş olabilir. Zaman içinde iktidarın değişmesi ile ise bu çukurun bir anıt mezara dönüştürüldüğü ve halk tarafından ziyaret edildiği rivayet ediliyor.

Shahr-e Sukhteh (M.Ö. 3200), İran

Shahr-e Sukhteh - Iran travel agency to travel to Iran
Milattan Önce 3200 yılına ait Shahr-e Sukhteh sayesinde, sonunda Asya’dan da bir yapının listeye girmesi mümkün oluyor. Türkçe anlamı “Yanan Şehir” olan bu tarihi eser, 2014 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan arkeolojik bir yerleşim. İran’ın güneydoğusunda yer alan bu antik bölgede 25.000 ila 40.000 mezar bulunduğu düşünülüyor. Perslerin tarih öncesindeki yapılarını daha iyi anlamak için ne yapıp edip Mezopotamya’nın buradaki mistik havasını solumakta fayda var.

Djoser Piramidi (M.Ö. 2700), Mısır

Zoser Piramidi, 14 Yılın Ardından Ziyarete Açıldı
Dünyanın en eski yapıları üzerine bir listede Antik Mısır’dan bahsetmemek mümkün olabilir mi? Djoser Piramidi, bu görkemli tarih eserlerinin sadece bir parçası. İnsan eliyle taştan yapılan ve hala gizemini koruyan bu haşmetli dev yapıların tarihi Milattan Önce 2700’e kadar uzanıyor. Mısır’da aynı zamanda Meidum Piramidi, Bent Piramidi ve Kırmızı Piramit gibi her biri farklı mimari özellikler taşıyan mezarlar var. Yine burada bulunan Büyük Giza Piramitleri de, son dönemde içlerinde keşfedilen büyük boşlukla ilgi odağı oldu. Bir yolcu uçağı büyüklüğündeki bu boşluğun, piramitlerin yapım sırrını çözmeye yarayacağı düşünülüyor.

Knossos (M.Ö. 2000), Yunanistan

Tüm Zamanların En Nadir Ve Önemli 18 Arkeolojik Keşfi | ListeList.com
Onlarca mezardan, kafa tasından ve iskeletten sonra nihayet bir saray! Yunanistan’daki Knossos, bulunduğu Girit bölgesinde hem seramonilerin hem de politikanın merkezi olma özelliğine sahip. Minos Uygarlığı’na başkentlik yapan Milattan Önce 2000 yılına ait Knossos’un 18 bin kişiye kadar ağırladığı söyleniyor. Girit’in lideri efsanevi Kral Minos’un evi, bugüne kadar ayakta durmayı başaran eşsiz bir yapı.

Van Kalesi (M.Ö. 750), Türkiye

Van Kalesi ve çevresi "doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı" olarak  tescillendi
Türkiye’den bu heybetli listeye ilk giriş yapan ise, Urartu döneminden kalan Van Kalesi. Kalenin inşa tarihinin Milattan Önce 750 yılına dayandığı düşünülüyor. Uzun süre Tuşpa adıyla bir devlete başkentlik yapan bu kale; sur duvarlarına, açık hava tapınaklarına, anıt mezarlara ve yazıtlara sahip olmasıyla da ziyaretinize değecek nitelikte. Osmanlı Dönemi’nde tamamen askeri amaçla kullanılan Van Kalesi özellikle 1915 yılında tahribata uğrasa da günümüzde restore edilerek ve geceleri ışıklandırılarak şehri aydınlatıyor.

Mausoleum of the First Qin Emperor (M.Ö. 246-208), Çin

China's Terracotta Warriors - Anne McKinnell Photography
Milattan Önce 246 yılında başlayan inşası, yine Milattan Önce 208 yılına kadar süren bu yer bilinen en büyük anıt mezarlardan biri. Çin İmparatoru Qin Shi Huang’ın bedenine ev sahipliği yapan 76 metre uzunluğundaki yapı bir piramit mantığıyla inşa edilmiş. Buranın gizemi ise, sınırlarında bulunan Terra Cotta Ordusu’nda saklı. İlk kez 1920 yılında bir köylü tarafından keşfedilen bir taş asker, gerçeğine uygun boyuttaki askerlerden ve atlardan oluşan topraktan bir orduyu da gün yüzüne çıkarmış durumda. Bu heykellerin zamanın imkanlarıyla nasıl yapıldığı ve nasıl hepsinin bu kadar özgün detaylara sahip olabildiği arkeoloji bilimi ile ilgilenenler için hala merak konusu.

.

https://turkpermit.com.tr/

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »