Connect with us

Gündem

BarakaCity’nin Türkiye’de kurulması ile ilgili Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden açıklama…

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Fransa’da bir öğretmenin başının kesilerek katledilmesinin ardından, ülkede istenmeyen kişi ilan edilen fanatik İdriss Sihamedi’nin kuruluşu BarakaCity, faaliyetlerini Türkiye’ye taşınması ile ilgili haberimizden bahsetmiştik. Konu ile ilgili Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden açıklama geldi.

Faaliyetlerini Türkiye’ye taşımak istedikleri ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün “Siz ve arkadaşlarınız, sığınma talebi dilekçenizle başvuruda bulunursanız, değerlendireceğiz. Bilgileriniz gelince, İstanbul Havalimanı’ndaki ekibimiz durum ile ilgili bilgilendirilecektir” diye açıklama yapması iddia edilmişti.

Göç İdaresi bu söylemin aslı olmadığını belirtti. İşte konu ile ilgili yayımlanan yazı;

.

Barakacity İsimli Kuruluşun Faaliyetlerini Ülkemize Taşıdığı İddialarına İlişkin Basın Açıklaması

18.05.2021

     Fransız uyruklu İdriss SHAMEDİ’ye ülkemiz tarafından sığınma hakkı verildiği ve bu şahsın yetkilisi olduğu Barakacity adlı kuruluşun faaliyetlerini ülkemize taşıdığı iddialarına ilişkin son günlerde sosyal medya ve basında yer alan haberlerle ilgili olarak; 

     Bahse konu yabancının 28/10/2020 tarihinde sosyal medya kanalları üzerinden ülkemizden siyasi sığınma talebinde bulunduğu görülmüş ve Genel Müdürlüğümüz tarafından 29/10/2020 tarihinde ilgili kişiye bilgilendirme amaçlı cevap verilmiştir. 

        Bahse konu cevap, şahsın başvuru yapması halinde başvurusunun sonucuna ilişkin olumlu veya olumsuz olarak bir değerlendirme içermeyen, sadece ülkemizin taraf olduğu 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi ve 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu çerçevesinde değerlendirileceğinin bildirilmesinden ibaret olan bir cevaptır. 

     Nitekim bahse konu İdriss SHAMEDİ isimli yabancı şu ana kadar ülkemizden resmi bir uluslararası koruma talebinde bulunmamıştır. 

        Ayrıca, kâr amacı gütmeyen uluslararası kuruluşların (Dernek ve vakıf) ülkemizde temsilcilik, şube açması veya faaliyet göstermesi için izin vermeye yetkili olan Bakanlığımız Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre Barakacity adlı kuruluşun ülkemizde faaliyet yürütmek için herhangi bir başvurusunun bulunmadığı ve kendisine herhangi bir izin verilmediği öğrenilmiştir. 

        Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

.

https://turkpermit.com.tr/

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »