Connect with us

World

KIZINA BAKABİLMEK İÇİN 43 YIL ERKEK KILIĞINA GİREN MISIRLI KADININ HİKAYESİ

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Dünyanın birçok toplumunda kadınlar, erkekler kadar iş ve sosyal hayatta aktif olamıyorlar maalesef. Aynı işe başvuran kadın ve erkek olduğunda, genelde ilk tercih erkeklerden yana oluyor. Mısır’lı Sisa Abu Daooh eşini kaybettikten sonra, kızına bakabilmek için tam 43 yıl erkek kılığına girerek çalıştı.

Şu an 64 yaşında olan anne Mısır Hükümeti tarafından “yılın annesi” seçildi.

Suppressing her womanhood was the only way that she could hope to make ends meet

1970’lerde evli olan Sisa 6 aylık hamileyken kocasını kaybetmişti. Sisa 21 yaşındaydı, evlendiği adamsa 16 yaşındaydı. Genç yaşında dul kalan Sisa’nin ailesi Mısır’ın oldukça muhafazakar bir kesimindendi ve çocuğuna bakması için Sisa’nın çalışmasına kesinlikle izin vermiyorlardı. Karşısına ne kadar iş fırsatı çıksa da Sisa maalesef hiçbirine gidemedi. Luksor’da yaşayan Sisa, yaşadığı yerde kadınların geçimini sağlamasına asla izin verilmediği ve ataerkil kuralların aşırı baskın olduğu bu yerde, yeniden evlenmesi ve dul kalmaması için erkek kardeşlerinin baskısına maruz kalıyordu.

Bir süre sonra sadece erkek kıyafetleri giymeye, erkek gibi konuşmaya ve davranmaya başladı.

Sisa, kızına güzel bir hayat yaşatmak için kendine bir iş bulup çalışması gerekiyordu. En sonunda erkek kılığına girerek çok daha rahat iş bulabileceğini ve çalışabileceğini düşünerek kendi kimliğini gizleme kararı aldı. Erkek kılığında iş aramaya gittiği zaman kadın olduğu için toplum kurallarına karşı gelmiş olmayacak veya iş başvurusu reddedilmeyecekti. Daha sonra kimsenin onu tanıyamayacağı komşu kasabalarda iş aramaya başladı. Komşu kasabalardaki cami ve kahvehanelerdeki erkeklerle kaynaşmayı başardı. Kısa süre sonra Sisa, çiftçi, ayakkabı boyacısı ve işçi olarak çalışmaya başladı.

Sisa tam tamına 43 yıl boyunce erkek kılığında yaşadı.

64 YAŞINDAKİ SİSA HALEN DAHA ERKEK KILIĞINDA ÇALIŞIYOR

Kızı 16 yaşına geldiğinde evlendi ama Sisa kızı evlendikten sonra bile kılık değiştirmeye devam etti. Zamanla erkek gibi davranmaya ve giyinmeye alışmıştı bu yüzden de artık kadın kıyafetleri içinde kendini rahat hissetmiyordu. 2015 yılında Mısır hükümeti’nin takdirini kazandı ve Sosyal Dayanışma Bakanlığı ona “eve ekmek getiren kadın” ödülünü verdi. Ayrıca RT Documentary’nin yayınladığı The Untamed Shrew adında da Sisa’nın hayat hikayesini anlatan bir belgesel çekildi.

Kızının büyümesinden sonra evlendirdiği kişinin felç olması üzerine kendisiyle birlikte üç boğaza birden bakmak zorunda olan Sisa Abu Daooh bugün 64 yaşında ve halen Luxor tren istasyonunda, yine erkek kılığında ayakkabı boyacılığı yapıyor.

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »