Connect with us

İkamet İzni

RUSYA’DAN İKAMET İZNİ İÇİN, TÜRKLER HARİÇ 15 HAZİRAN UYARISI

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Rusya İçişleri Bakanlığı, Kovid-19 salgını sırasında Rusya’da ikamet süreleri dolan, ancak bu süreler 15 Haziran’a kadar otomatik olarak uzatılan yabancı ülke vatandaşları için önemli bir “izin uzatma” uyarısında bulundu.

Bu durumda olanların en geç 15 Haziran’a kadar registre oldukları yerlerde göçmenlik şubelerine başvurmaları ve şartlar uygunsa uzatma talep etmeleri gerekiyor. Yapılan açıklamada, “Yabancı vatandaşlar, Rusya Federasyonu’nda geçici kalış süresinin uzatılması için gerekçeli bir başvuruyla, bulundukları yerdeki Rusya İçişleri Bakanlığı göç departmanı ile mümkün olan en kısa sürede iletişime geçmeli ve geçerli bir belge sunmalıdır” denildi.

DÜZENLEME TÜRK VATANDAŞLARINI KAPSAMIYOR

İlk kez Nisan 2020’de, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir kararnamesiyle yabancıların ülkede yasal olarak geçici olarak kalmasına ve çalışmasına izin verildi. Bu süre Putin tarafından otomatik olarak 15 Haziran 2021’e kadar uzatılmıştı. Ancak bu düzenleme Türk vatandaşlarını kapsamıyor.  Çünkü daha önce Rusya İçişleri Bakanlığı, sınırların açıldığı ve uçuşların gerçekleştiği ülkelerin vatandaşlarına geçici oturma iznini 15 Mart’a kadar tanındığını belirtmişti. Yani sınırlı da olsa Türkiye-Rusya arasında uçuşlar bulunduğundan kalış süresini uzatmak mümkün değil. 

Rusya Türkiye maçı şifresiz canlı nasıl izlenir? Rusya Türkiye hangi  kanalda saat kaçta? - Spor Haber

Bir uzman konuyu yorumlarken, “Türk vatandaşlarından Rusya’da izinleri dolup 15 Mart’ta ülkeden ayrılmayan zaten kaçak duruma düşmüş oluyor. Son uçuş sınırlamalarına rağmen Türkiye ile Rusya arasında tarifeli sefer var ve sınırılar açık. Bu nedenle Türk vatandaşlarının bir uzatmadan yararlanması mümkün görülmüyor” dedi.


Genel olarak 15 Haziran 2021’e kadar yabancıların ikamet izinleri uzatılırken, Türk vatandaşlarının biten vizesi süresi ya da oturma izni 15 Mart’a kadar uzatılmıştı.

.

Rus vatandaşların Türkiye’de ikamet izni alması için ; https://turkpermit.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »