Connect with us

Gündem

Son dakika… COVİD TESTİ NEGATİF OLAN YUNANİSTAN-TÜRKİYE ARASI SEYAHAT EDEBİLECEK

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Türkiye ile Yunanistan aşı sertifikası konusunda anlaşmaya vardı. Böylece aşılar karşılıklı olarak tanınacak. Korona testi negatif olan Türk ve Yunan vatandaşları, iki ülke arasında seyahat edebilecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ortak basın açıklaması düzenledi. Ev sahibi ülke adına ilk açıklamayı yapan Dendias, “Aşı sertifikalarının karşılıklı olarak tanınması konusunda anlaşmaya vardık” dedi.

Kovid aşılarının karşılıklı tanınması kararı aldıklarını belirten Çavuşoğlu, “Bugün vardığımız bu mutabakat karşılıklı olarak turizm sektörümüze olumlu etki yapacaktır” dedi.

Son Dakika: Korona testi negatif olan Türkiye ve Yunanistan vatandaşları, iki ülke arasında seyahat edebilecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamaları şu şekilde;

“5 yıl aradan sonra Yunanistan’da olmaktan mutluluk duyuyorum, Dendias’a daveti için teşekkür ediyorum. Bugün Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve Dendias ile görüşmelerimizde bölgesel konularda konuştuk. Yunan tarafıyla artık somut projeler üzerinde eylem ve iş birliği odaklı çalışmaya başladık. 25 maddede görüş birliğine vardık. Dendias’ın söylediği gibi aşı sertifikası konusunda mutabık kaldık. Biz de daha önce AB üyesi olan Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan ile anlaşmaya varmıştık. Bugün vardığımız mutabakat karşılıklı olarak turizm sektörümüze olumlu katkı yapacaktır.”

Uzun süredir çözüm bekleyen sorunlarımız var

“Uzun süredir çözüm bekleyen sorunlarımız var bunların uluslararası hukuk nezdinde çözülmesini istiyoruz. Her iki tarafında iradesi vardır. Türkiye olarak, Yunanistan ile ön koşulsuz ve ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için diyaloğa, görüşmelere hazırız.”

Bakan Dendias’ın açıklamaları şu şekilde;

“Birçok konuda fikir ayrılıklarımız pozisyon farklılarımız var. Bugünkü görüşmemizin amacı ilk görüşme başlatmaktı. Program listesi üzerinde anlaşma sağladık. Aşı sertifikasının tanınması konusunda anlaştık. Testi negatif olan iki ülke vatandaşları seyahat edebilecek. Anadolu Efes’in dünkü başarısı nedeniyle tebrik etmek istiyorum.”

Videoyu izlemek için tıklayın;

.

https://turkpermit.com.tr/

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »