Connect with us

Bilgilendirme

YABANCI EHLİYETİ TÜRK EHLİYETİNE NASIL ÇEVİRİLİR ?

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların merak ettiği konulardan biride ehliyetlerini nasıl türk ehliyetine çevirecekleri. Bu haberimizde yabancı ehliyetleri nasıl türk ehliyetine çevireceğiniz hakkında detayları bulabilirsiniz…

Sürücü belgesi alacaklar olanlar için 2918 sayılı Kanunun 41 inci maddesinde belirtilen eğitim ve sınav şartı hariç, söz konusu maddedeki hükümlü olmama, yaş, öğrenim ve sağlık şartları aynı şekilde aranmaktadır. Sadece diplomatik muafiyeti olan yabancılar için, gerekli şartları taşıdıklarına dair yazılı beyanları esas alınır; fakat ikili veya çok taraflı anlaşma hükümleri ile uygulamalar aynen saklı tutulur.

YABANCI SÜRÜCÜ BELGESİ TÜRKİYE’DE GEÇERLİ Mİ ?

Türk vatandaşı ya da yabancı uyruklu kişiler, ülkeler arası yapılan antlaşmalar gereği yurtdışında aldıkları ehliyetleri Türkiye’de kullanma hakkına sahiptirler. Ancak yurtdışı ehliyetlerinin Türkiye’de geçerli bir süresi bulunmaktadır. Bu süre sonunda Türkiye’de araç kullanıma devam etmek isteyen kişilerin yurtdışı ehliyetlerini Türk ehliyetine çevirmeleri zorunludur.

Ehliyet Yenileme - Quick Sigorta

Yurtdışından alınan ehliyetler Türkiye’de 6 ay kadar geçerlidir. Türkiye’ye giriş yapıldığı andan itibaren en fazla 6 ay boyunca yurtdışı ehliyeti ile Türkiye’de araç kullanılabilir. 6 aydan sonra yurtdışı ehliyetini kullanmak isteyen kişiler ehliyetin yeminli tercümesini dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylatarak bir 6 ay daha yurtdışı ehliyetlerini kullanabilirler. 1 seneyi dolduran veya kalıcı olarak Türkiye’de yaşayacak olan kişilerin yurtdışı ehliyetlerini 1 sene içerisinde Türk ehliyetine çevrilmesi zorunludur. Çevrilmemesi durumunda araç kullanımı yasaktır.

YABANCI SÜRÜCÜ BELGESİNİ TÜRK SÜRÜCÜ BELGESİNE ÇEVİRME

Tüm ehliyet işlemleri daha önce alınan kararla beraber Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinden alınmış ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir. Randevuya aşağıdaki belgeleri toplayarak gitmeniz gerekmektedir.

* Yanınızda noter veya konsolosluktan elde ettiğiniz ehliyetinizin Türkçe tercümesi,

* Kimliğiniz

* Sürücü olur sağlık raporu

* Kan grubunuzu belirtir belge

* Biyometrik fotoğraf

* Adli sicil belgesi

* Sürücü belgesi değerli kağıt, harç bedeli ve vakıf payı ücretini yatırdığınıza dair dekont 

Bunların yanında yabancı uyruklu sürücü belgenizin Türk ehliyetine çevrilmesi sırasında diğer ülkedeki almış olduğunuz ehliyetin kapsamı kadar sürücü belgenizin sınıfı belirlenecektir. Yani diğer ülkede otomobil ehliyetiniz varsa ülkemizde bunun karşılığı olan B sınıfı sürücü belgesi tarafınıza verilir. 

.

https://turkpermit.com.tr/

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Haziran 2021
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »