Connect with us

Gündem

‘Yabancılar için de Kadın Kültür Evi yapalım’

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile UNICEF iş birliğinde Afyonkarahisar’da düzenlenen Yerelde Kadın Buluşmaları programında konuşan Vali Gökmen Çiçek, “Sahra Derneği ve İl Göç Müdürlüğümüzün desteği ile inşallah yabancılarımız için de Kadın Kültür Evi yapalım. Çok güzel çalışmalar yapıyor, çok güzel ürünler üretiyorlar. Bunu değerlendirmeliyiz” diye konuştu

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile UNICEF iş birliğinde ilgili kurum ve kuruluşların katkılarıyla gerçekleştirilen “Yerelde Kadın Buluşmaları” programı Afyonkarahisar’da yapıldı. Programda konuşan Göç İdaresi Genel Müdürü Dr. Savaş Ünlü: “Göç hadisesi bizlerin gündemine son 10 yıl içerisinde Suriye’de yaşanan kriz sonrası girdi. Ancak göç son 10 yıla 20 yıla ait bir olgu değil. Türkiye, Suriye iç savaşı sonrası ortaya çıkan bu kriz sonrası yaşanan kitlesel göç sonrası geçmişten gelen bu anlayış ve medeniyet birikimi penceresinden bakarak kapılarını yüzyıllar boyunca birlikte yaşadığı kardeşlerine hiç tereddütsüz açmış, aşını, ekmeğini paylaşmıştır” dedi.

“TÜM DÜNYAYA ÖRNEK OLDUK”

Yabancılar için de Kadın Kültür Evi yapalım' | Gazete3.com.tr

Ünlü, “Gelen 3. 6 milyonun üzerindeki Suriyeli kardeşimize modern bir devletin vatandaşına sağlaması beklenen birçok hizmeti en iyi şekilde sağlayabildik ve sağlamaya da devam ediyoruz. Sadece Suriyelilere için değil bir milyondan fazla kişide ikamet izni ile ülkemizde yaşıyor. Dünyada maskeye, dezenfektanda ihtiyacın hat safhada olduğu dönemde yabancılar Türk vatandaşları ile eşit düzeyde hizmet aldılar ve tüm dünyaya bu anlamda örnek olduk” dedi.

“KADIN KÜLTÜR EVLERİNDE GÜZEL İŞLER YAPILIYOR”

Mülteciler için de Kadın Kültür Evi geliyor

Yabancı misafirler için Afyonkarahisar’da ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayan Vali Gökmen Çiçek: “Afyonkarahisar kadına en çok yatırım yapan illerden birisi. Kadınlarımızla Kadın Kültür Evleri ve Kadın Kooperatifleri ile çok güzel işler yapıyoruz. Sahra Derneği ve İl Göç Müdürlüğümüzün desteği ile inşallah yabancılarımız için de Kadın Kültür Evi yapalım. Çok güzel çalışmalar yapıyor, çok güzel ürünler üretiyorlar. Bunu değerlendirmeliyiz. Ben her sıkıntınızda, her ihtiyacınızda her zaman yanınızdayım” ifadelerini kullandı.

Ülkemize uyum sürecindeki yabancı kadınlar ile ev sahibi toplumdaki kadınların ortak bir yaşam kültürü oluşturmalarını amaçlayan Yerelde Kadın Buluşmaları, kadın sağlığı, şiddetin önlenmesi, ebeveyn tutumları gibi çeşitli konularda bilgilendirilmesine yönelik paneller ile devam etti. Programda düzenlenen kermes etkinliği ile de yerel ve yabancı kültürlerin bir araya gelmesi ve birliktelikten doğan zenginliğin örneklerini yansıtan yöresel lezzetler ve el emeği tasarımlar sergilendi.

.

https://turkpermit.com.tr/

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Haziran 2021
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »