Connect with us

Gündem

TURİSTLER İÇİN “HES KODU” KARMAŞASI

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Tüm yeme-içme işletmelerine artık Hes Kodu ile girilecek. Peki yabancılar, turistler ne yapacak ? Yabancıya Hes kodunu işletmeler nasıl anlatacak ?

1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren başlayan yeni normalleşme kararları çerçevesinde güncellenen Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne göre, restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi gibi yeme-içme işletmelerine gelen yerli ve yabancı müşteriye HES kodu sorma, içeride maskeli oturmasını sağlama zorunluluğu getirildi. Sektör temsilcileri ise “Yabancılara HES kodunu nasıl anlatacağız?” diye sordu. Özellikle belirtilmediği için yabancılara da HES kodunun sorulup sorulmayacağı, yabancıların HES kodunu nasıl alacakları merak konusu oldu.

Yeme-içme sektöründe faaliyet gösterenlerin çoğunluğu da yabancıların nasıl HES kodu alacağını bilmiyor.

TURİSTE HES KODU’NU NASIL ANLATACAĞIZ ?

Kuşadası Ticaret Odası Yeme İçme Sektörü Komite Başkanı Seydi Yıkılmaz, “Turizm bölgesinde yabancılara HES kodunu nasıl anlatacağız? Konserler, sinemalar, nikah ve düğünler, kahvehaneler, pazar yerlerine HES zorunluluğu yokken, bizim sektörümüze zorunluluk olmamalı. Beklentimiz diğer sektörlere uygulanan şekliyle düzenlenmesi. Bir an önce müzik yasağının kaldırılması. Dileğimiz ortasına geldiğimiz sezonda bir an önce normal faaliyetlerimize geçmek” dedi. Güncellemeye göre ayrıca işletmeciler müşterilerin yeme-içme faaliyeti dışında ve masadan her kalktıklarında maske takmasını sağlanmak zorundalar.

.

Yabancılar, hes kodu nasıl alabilir ? Aşağıdaki linke tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz…

https://turkpermit.com.tr/BlogDetay/pasapor-ile-hes-kodu-alma

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Temmuz 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »