Connect with us

Bilgilendirme

Almanya Yabancılar Dairesinin Türklere Hamlesi: İlk Kuşaklar Oturum İzni Alamayabilir

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Almanya’da 60 yıl yaşayan birinci kuşak veya emekli Türklere “Türkiye’de bir yıllık süre içinde 6 aydan fazla kalmadığınızı ispatlayın yoksa yeni pasaportla geçerli oturma izni verilmeyecek,” yazıları gitmeye başladı. Bu durum gerçekleşirse Türkiye’dekiler dönemeyecek Almanya’dakiler ise sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya gelecek.

Türkiye’den Almanya’ya giden ve şu anda 70 yaşını çoktan bitirmiş ilk kuşak ile emekli olan ikinci kuşak bu durumdan etkilenebilir. Bu durumdaki insanlar genellikle bahar, yaz ve sonbahar mevsimini Türkiye’de, kış mevsimini de Almanya’da geçiriyor. Bu durumun farkında olan Almanya ise Türklerin aleyhine olarak harekete geçebilir.

İlk nesille, emekli olanlar; eğer Almanya’dan izin almadan, örneğin 1 Ocak 2011 ile 31 Aralık 2011 arasında (veya 2009 sonrası herhangi bir yılda) Türkiye’de 6 aydan fazla kalmışsa, oturma izinleri uzatılmıyor. Aynı şey, AB üyesi ülke vatandaşları ya da Alman vatandaşları için geçerli değil. Sadece Türk vatandaşlarına yönelik bu uygulamanın ilk mağduru Offenbach yakınlarında oturan N.T. oldu.

N.T.’ye 2009 yılından bu yana Türkiye’ye giriş çıkış kayıtları istenen, bunun için de “Önce Türk konsolosluğundan e-devlet şifresi alın, onunla online kayıtları indirin ve bize getirin” yazısı verildi.

SINIR DIŞI TEHDİDİ

Bu yazıyı getirmeden ve giriş – çıkış kayıtları netleşmeden, oturma izninin yeni pasaporta göre düzenlenmeyeceği vurgulandı. Oturma izni yenilenmeyenler, Türkiye’deyse Almanya’ya gelemeyecek; Almanya’da ise sınır dışı tehdidi ile karşı karşıya kalacak.

Yazdan önce Türkiye’ye gitmek ve ölen eşinin mezarını ziyaret etmek isteyen yaşlı kadın, üç aydır bu meseleyle uğraşırken, giriş – çıkış kayıtlarını Offenbach Yabancılar Dairesine gönderdi. Yaşlı Türk’ün, kayıtlarında 6 aydan fazla Türkiye’de kaldığı görülürken, kendisine Ağustos ayına randevu verildi.

http://www.turkpermit.com.tr

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Temmuz 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »