Connect with us

Bilgilendirme

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Arzumuz AB’nin Yasal Göç Yollarını Açması

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay “Arzumuz, Avrupa Birliğinin adil yük ve sorumluluk paylaşımı çerçevesinde Suriyeliler için yasal göç yollarını açması, gönüllü insani kabul mekanizmasını somut taahhütlerle aktive etmesi ve yeniden yerleştirme kotalarını artırmasıdır,” dedi.

Oktay, ATO Congresium’da gerçekleştirilen Avrupa Birliğinin Türkiye’deki Sığınmacılar İçin Mali Yardım Programı kapsamındaki İlbank ve Yerel Yönetimler Alt Finansman Anlaşması imza töreninde konuştu.

Buradaki konuşmasında göç konusuna özellikle değinen Oktay, siyasi çalkantılar sebebiyle oluşan göçlerin birçok devleti zor durumda bıraktığına değindi.

Dünyadaki göçmen sayısının bugün 272 milyonu aştığını, bunun yaklaşık 82,5 milyonunun zorla yerinden edilmiş insanlar olduğunu aktaran Oktay, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en ciddi zorunlu göç dalgasının sebebinin hemen Türkiye’nin yanı başındaki Suriye krizi olduğunu dile getirdi.

Fuat Oktay: “911 kilometre uzunluğundaki Suriye sınır hattımızın doğal bir sonucu olarak terör ve zulümden kaçan 4 milyona yakın Suriyeli kardeşimiz ise Türkiye’ye sığınmış durumdadır. Ülkemiz, asırlar boyunca başı dara düşen ya da zulme uğrayan pek çok topluluğa güvenli bir liman, şefkatli bir yuva olmuştur. Bugün de bu tarihi sorumluluğumuzu milyonlarca kardeşimizi ülkemizde yine güvenli bir şekilde barındırarak yerine getiriyoruz. Bunu, ev sahipliğimizi reklam malzemesi haline getirmeden ve sığınmacıları ayırmadan, samimiyetle yapmaktayız. Çünkü biz, yaradılanı Yaradan’dan ötürü seven bir milletiz ve farkımız da budur,” dedi.

Fuat Oktay ayrıca son zamanlarda yaşanan iç burkan görüntüler hakkında da konuştu:

“Başka ülkelerde gördüğümüz yürek burkan göçmen görüntülerinin ve sığınmacı dramlarının hiçbiri ülkemizde yaşanmamıştır. Ege’de, Akdeniz’de göçmenlere karşı sergilenen tavırları, insanlığın nasıl sınıfta kaldığını, üzülerek izliyoruz. Bugün de dahil izliyoruz. Bu kelimenin altını çizerek ifade ediyorum ‘İzliyoruz’ diyorum. AB, Birleşmiş Milletler, AB’nin her bir üyesi başta olmak üzere izliyoruz. Sadece 2020’da Ege’de 9 bine yakın geri itme vakası yaşandığı biliniyor. Ege’de sulara gömülen sadece masum insanların güvenli yaşam hayalleri değil, binlerce masum candır.

Benzer şekilde Avrupa’ya sığınan on binlerce Suriyeli çocuğun akıbeti bilinmemektedir. Diğer taraftan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine bakıyoruz, 2020’de dünyada 3’üncü ülkelere yerleştirilmeyi bekleyen 1 milyon 440 bin mülteciden sadece 11 bin 150’sinin AB üyesi ülkelerde yerleştirilebildiğini gösteriyor. Hal böyleyken ne yazık ki göç konulu uluslararası toplantılarda halen ‘ne olması gerekir’ler konuşuluyor ve sonuç bildirileri nasihatten öteye geçemiyor.”

http://www.turkpermit.com.tr

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Temmuz 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »