Connect with us

Gündem

TÜRKİYE’DEN UKRAYNA’YA GİDECEKLER İÇİN KURALLER BU GECE DEĞİŞİYOR

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Ukrayna’da ülkeye giriş kuralları, bu gece yarısından sonra, 5 Ağustos itibari ile sıkılaştırılacak. Özellikle tam aşısı olmayan yabancılar ülkeye girişte telefonlarına VDOMA uygulamasını yüklemek zorunda kalacak ve girdikten sonra 72 saat içinde ya test yaptıracak ya kendi kendine tecrite girecek. 

Neler Değişmeyecek?

Türkiye’den Ukrayna’ya girişte istenen belgelerde aslında bir değişiklik olmayacak. Turistik amaçlı ülkeye girenler ile geçici oturumu olanlar aşağıda belgeleri sunmaya devam edecek;

– Sigorta poliçesi,
– Üç belgeden biri: girişten en fazla 72 saat önce yapılan negatif PCR testi, hızlı test veya tam aşı sertifikası.

Tam aşı sertifikası için belirlenmiş bir son tarih yoktur. Son aşı 1 gün evvel yapılmış olsa da ülkeye girişte kullanılabilir. Sadece geri dönüşlerde dikkat edilmesi gereken bir husus var: Türkiye, ikinci aşının üzerinden 14 gün geçmesi şartını istemeye devam etmektedir. 

Türkiye'de Aşı Üretiminde Neler Oldu? – Tıp Dünyası

5 Ağustos’tan itibaren Ukrayna’ya girişte neler değişecek?

Tam aşı sertifikası sunanlar için bir değişiklik olmayacak. Kendilerinden başka herhangi bir belge veya uygulama kurması, ek test yaptırması istenmeyecektir. Test sonucu ile ülkeye girişte bulunanlar öncelikle telefonlarına “Evde Kal” (Вдома) uygulamasını kurmak zorundadır. 

Vdoma uygulaması nasıl kurulacak ve kullanılacak?

Dikkat! Vdoma uygulamasının kurulumunun reddedilmesi veya imkansız olması durumunda, yabancının Ukrayna topraklarına girmesine izin verilmeyecektir. 

Bu sebeple havaalanı varışta sorun yaşamamak ve daha hızlı hareket edebilmek için uygulamanın telefonunuza önceden kurulması ve telefon numaranıza gelen doğrulama kodunun girilmiş olması tavsiye edilmektedir. Uygulama ekranında Türkiye telefon numarası girilebilir görünmektedir. Bazı duyurularda Diya uygulamasının kurulmasından bahsedilmektedir. Diya uygulaması Ukrayna vatandaşları için e-devlet tarzı bir uygulamadır. Yabancılar VDOMA uygulaması kullanacaktır.

Ukraine buys Turkish soft-kill active protection | Defence-Point.com

Telefon numarası ile onay sonrasında başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Bundan sonrası pasaport kontrol aşamasında devam edecektir. O esnada internetinizin çalışır durumda olması gerekmektedir. Havaalanlarında bulunan wi-fi’den de faydalanabilirsiniz. Pasaport kontrolünde pasaportunuzla birlikte telefonunuzda bu uygulamayı açarak, ad, soyad ve pasaport numaranızı girerek görevliye onaylaması için göstermeniz istenmektedir. IOS ekran görüntüsü aşağıdadır. İlk ekranda isim ve pasaport numarası girilen bölüm, ikinci ekranda onay aşaması görünmektedir.

Eğer tam aşılı değilseniz, ülkeye giriş yaptıktan sonra 72 saat içerisinde test yaptırmalısınız.

.

https://turkpermit.com.tr/Blog

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Ağustos 2021
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »