Connect with us

Bilgilendirme

FATİH BELEDİYESİ’NDEN ÖNEMLİ KARAR: İKAMET İZNİ OLSA BİLE BİR YABANCI FATİH’TE EV KİRALAYAMAZ

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

İstanbul’un sığınmacı konusunda çok fazla sorunlar yaşayan ilçelerinden biri olan Fatih’in belediye başkanı Ergün Turan önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da en çok göçmenin bulunduğu ikinci ilçe olduklarını belirten Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan,  yılbaşında alınan kararla göçmenlere ev kiralamanın yasaklanmasıyla, birlikte, 8 ayda 7 bin sığınmacının Fatih’ten ayrıldığını açıkladı.

Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’a konuşan Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, belediye olarak izledikleri politikayı anlattı. Fatih belediye başkanı Ergün Turan, Fatih’te artan göçmen nüfusu üzerine geçtiğimiz ocak ayında bir karar alındığını ve bu karar çerçevesinde oturma izni olsa dahi göçmenlerin Fatih’te ev kiralayamadığını anlattı.

Göçmenlerin ev kiralamasını kısıtlayan kararın aynısı Esenyurt ilçesi için de alınmıştı. Ergün Turan, bu kararın ardından 8 ayda 7 bin yerleşik göçmenin Fatih’ten ayrıldığını söyledi.

Ergün Turan, hatırı sayılır sığınmacı nüfusun olduğunu hatırlatınca da şöyle devam etti: “Bunun da altını çizeyim, bu da çok önemli. Şimdi bu sorudan normalde siyasetçiler kaçarlar. Ben kaçmıyorum. Evet doğrudur; Fatih sığınmacılardan en çok etkilenen ikinci ilçeyiz biz. Biri Esenyurt biri de Fatih. Ben de bunun farkındayım. Şimdi biz klasik manada bazıları gibi sığınmacı karşıtlığı üzerinden konuşmuyoruz. Ama şöyle de demiyoruz; yani bir şey yokmuş da demiyoruz.

Bir sorun var. Bu sorun yönetilmediği zaman sorun olur. Biz yönetiyoruz. Bir karar aldık birinci ayın 17’sinden, 2021’den itibaren Fatih’te ve Esenyurt’ta; bu bizim Bakanlıktan ricamız oldu, İstanbul’da yaşama izni olan herhangi bir yabancı, ikamet izni olan bir yabancı, Suriyeli ya da başka memleketli Fatih’te herhangi bir ev kiralayamaz.

7 Ocak 2021’den itibaren karar aldık. Fatih’te ve Esenyurt’ta. Bizim bir talebimiz oldu, işin açıkçası bu işe çok asıldık. Çünkü buraya artık daha fazla sığınmacı yerleşmemeli. Bu sefer sosyal dokuda tahribat yapıyor. Bu karar için bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Fatih’te son 2021 birinci ayda sekizinci ayın sonu itibariyle 7 bin yerleşik sığınmacı azalması var.

Yaklaşık 50 bin civarında sığınmacı vardı. Sadece Suriyeli değil, karışık. İkamet izinleri olanlardan bahsediyoruz. Hem kayıt dışı olanlardan bahsediyoruz hem de… Mesela Fatih’in nüfusu 400 bin. Ama tabiri caizse şu anda, gündüz kapıları kapatsak içeride 3 milyon kişi var.

İkamet eden sayımızda azalma var. Bu bizim için önemli bir karardır. Dolayısıyla Fatih’te göçmen sorunu büyüyen bir sorun değil; bunun altını çiziyorum, artık küçülen bir sorun haline gelmiştir
.”

www.turkpermit.com.tr

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Eylül 2021
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »