Connect with us

Bilgilendirme

ULAŞIMDA TÜRKİYE KART DÖNEMİ

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Türkiye’de toplu ulaşımda yeni bir dönem başlıyor. PTT’nin uzun süredir üzerinde çalışmalar yaptığı ve birçok belediye ile görüştüğü Türkiye Kart’ta son aşamaya gelindi. PTT AŞ. Genel Müdürü Hakan Gülten “Örneğin, İstanbul’da almış olduğunuz bir kartla Konya’daki toplu ulaşım araçlarına binebileceksiniz” dedi.

Bilindiği üzere Türkiye’deki toplu ulaşım her belediyenin kendisine ait olan ulaşım kartları ile yapılmakta. Türkiye’nin herhangi bir iline gittiğinizde o kentin ulaşım kartını almak zorundasınız. Sürekli aynı kentin sakinleri için bu durum bir sorun oluşturmasa da seyahat etmeyi seven veya birçok ilde işleri olan insanları zor durumda bırakabiliyor. Özellikle de şehir merkezlerinin birbirine çok yakın olduğu iki il arasında bu durum daha da belirgin hâle gelebiliyor. İstanbul ile Kocaeli, İzmir ile Manisa gibi örnekler rahatlıkla verilebilir.

Teknolojinin artık yaşantımızın her parçasında olduğu gerçeği ile hareket etmeye karar veren PTT oldukça yerinde bir karar alarak yakında Türkiye Kart’ın hayata geçeceğini duyurdu.

2. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası’nın Türkiye’nin ulaştırma ve haberleşme alanındaki en büyük organizasyonu olduğunu, burada yapılan tüm konuşmaların ulaştırmaya yön vereceğini belirten Gülten, Türkiye Kart uygulamasına dair şunları söyledi:

“Türkiye Kart uygulamamız da bir önceki şuralarda çokça tartışılmış ve kararları alınmış bir uygulamamız. Türkiye Kart, farklı şehirlerin kendi içerisinde kullandığı toplu ulaşım kartlarının tek bir ulaşım kartı haline dönüşmesini sağlayacak. Örneğin, İstanbul’da almış olduğunuz bir kartla Konya’daki toplu ulaşım araçlarına binebileceksiniz eğer Türkiye Kart özellikleri varsa… Türkiye’deki tüm belediyelerimize toplu ulaşım kartlarının Türkiye Kart özelliği kazanmasını teşvik amacıyla Bakanlığımız bu özelliği duyurdu. Tüm belediyelere ‘toplu ulaşım sistemlerini Türkiye Kart’ın tarif ettiği şema ve teknoloji ile revize edin, bütün kartlar birbirleriyle geçsin’ diye davet yazısını gönderdi. Bu anlamda destek bekliyoruz. Birçok belediye ile de anlaşmamızı yaptık ve teknik entegrasyonumuzu tamamlamış durumdayız. Konya’da bu işlemlere başladık. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yapmış olduğu tüm toplu ulaşım kanallarında Türkiye Kart uygulamasının geçmesini istiyoruz. Türkiye Kart, kart yığınına ve milyonlarca lira masrafın önüne geçecek. Dünyada örnek bir teknoloji.”

www.turkpermit.com.tr

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Ekim 2021
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »