Connect with us

Bilgilendirme

BAKAN ADİL KARAİSMAİLOĞLU: TÜRKMENİSTAN GÜZERGAHININ AÇILMASI İÇİN GÖRÜŞÜYORUZ

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Orta Asya bölgesinde taşımacılığın aksadığının farkında olduklarını söyleyerek, bu güzergahın açılması için görüşmeleri sürdürmekteyiz.” dedi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu ile derneğin genel merkezinde yapılan toplantıda sektördeki isimler ile bir araya gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, gündem ile alakalı yorumlarda bulundu.

Kara yolu taşımacılığındaki bu artış karşısında uluslararası ilişkilerde de yoğun bir dönem yaşandığını aktaran Karaismailoğlu, şunları kaydetti: “Sorunlar, her düzeyde, karşı ülkedeki muhataplarına iletiliyor. Bazılarını özetlemek istiyorum; Macaristan transit geçiş belgesi sayısı 36 binden 130 bine yükseldi. Eylül ayında yapılan son Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) Toplantısı ile transitte sınırsız belge alınacağı protokol ile güvence altına alındı. Azerbaycan tek-tip geçiş belgesi sayısında yıllar sonra artış sağlanmış, kota 35 binden 46 bine yükseltilmiştir. Azerbaycan geçiş maliyetleri konusu çok yakından takip ediliyor. İlgili kanunun Azerbaycan Meclisi’nden geçmesiyle birlikte ücretlerde kayda değer indirim sağlanacak. Özbekistan geçiş belgesi kotası, kısa süre içerisinde 12 binden 38 bine, ücretsiz belge sayısı temmuz ayında yapılan son KUKK Toplantısı’nda yüzde 60 artış ile 10 binden 16 bine yükseltildi. Eylül ayında yapılan KUKK Toplantısı’nda Orta Asya ülkelerinden Kırgızistan ile ikili ve transit taşımaların serbestleştirilmesi kararı alındı. 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası sırasında, 7 Ekim’de iki ülke arasında mutabakat zaptı imzalanarak bu süreç resmen başlatıldı. Diğer Orta Asya ülkelerinde de serbestleştirme olması için görüşmeler planlanıyor. Ana transit ülkelerimiz arasında olan Sırbistan’dan 7 bin, Çekya’dan 6 bin, Romanya’dan 4 bin ilave belge alındı. Yunanistan’dan ilk defa 3 bin ilave belge alınmış, son olarak 28 Eylül tarihinde 2 bin taşıtımıza belgesiz geçiş imkanı sağlandı. 2021 yılında teati edilen toplam ilave geçiş belgesi sayısı ise 80 bini aştı.”

Türkmenistan rotasının kapanmasıyla Orta Asya ülkelerine taşımalarda güçlükler yaşandığının farkında olduklarını söyleyen Karaismailoğlu, “Bu güzergahın açılması için görüşmeleri sürdürmekteyiz. Şu anda Orta Asya ülkelerine taşımalarda, Rusya-Kazakistan’ın ana rota haline gelmesi nedeniyle her iki ülkeden de normal kotanın çok üzerinde ilave belge alındı. 2021 yılında Rusya’dan toplam 14 bin 500, Kazakistan’dan ise 5 bini Ro-Ro taşımalarında geçerli 14 bin transit geçiş belgesi temin edildi. Yine Rusya’dan 5 bin 500 ikili ilave belge alınarak taşımalarımıza büyük kolaylık sağlandı. Sektörümüzdeki sürücü temini sıkıntısını çözmek için 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçerli şekilde, yaş kısıtlaması ’69 yaşından gün almamış olmak’ şeklinde uzatıldı,” dedi.

Karaismailoğlu, Bulgaristan, Romanya ve Belarus için sürücü vizesi ön başvurularını e-Devlet’e taşıdıklarını söyleyerek, “Yine Hazar geçişlerindeki kontrol ve izinleri fiziksel evrak yerine U-Net’e taşıyarak özellikle Sarp sınır kapısında yaşanan beklemelerin önüne geçtik. Yarın Macaristan’da Türk Konseyi Ulaştırma Bakanları Toplantısı’na katılacağız. Burada da nakliyecilerimizin şartlarının daha da iyileştirilmesi en önemli gündemlerimizden biri olacaktır,” diye konuştu.

www.turkpermit.com.tr

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Ekim 2021
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »