Connect with us

Bilgilendirme

KAZAKİSTAN VE TÜRKMENİSTAN ARASINDA ANLAŞMA İMZALANDI

Yayınlandı

on

Haberi Paylaşın!

Kazakistan ile Türkmenistan arasında kara ve deniz sınırlarının hukuki tescilinin gerçekleşmesini sağlayacak olan anlaşma imzalandı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhamedov bir araya geldi. Görüşme sonrasına ortak bir basın açıklaması yapıldı. Tokayev ve Berdimuhamedov iki ülke arasındaki samimi ilişkilerden bahsetti.

Tokayev iki ülke arasında birçok alanda anlaşma imzaladığını söyledi.

“Bunların içinde Kazak-Türkmen devlet sınırı ve Hazar Denizi’ndeki bitişik balıkçılık alanlarının belirlenmesine ilişkin anlaşma ile hükümetler arası sınır rejimi anlaşmasının büyük önemi bulunuyor. Böylece, ülkelerimiz arasındaki kara ve deniz sınırının hukuki tescilini tamamlıyoruz. Bu siyasi anlam taşıyor.”

Berdimuhamedov ise dostluk, iyi komşuluk ve ortak tarihe sahip Kazakistan ile bağların detaylıca gelişmesine büyük değer verdiklerinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov bunun dışında, Türkmenistan’ın Karaboğaz Körfezi üzerinden Kazakistan’a otoyolla ulaşmak için bir köprü yapmaya yönelik isteğini dile getirdi.

Ziyaret içerisinde Kazakistan ile Türkmenistan’ın, devlet sınırlarının belirlenmesi öncelikli olmak üzere savunma, ticaret, taşımacılık, ulaştırma, tarım, çevre, telekomünikasyon, enformasyon, eğitim ve kültür alanlarını kapsayan iş birliği anlaşmaları imzalandı.

www.turkpermit.com.tr

Yorum Yapın

Cevap Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv

Takvim

Ekim 2021
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Copyright © 2019 Foreigners News

Translate »